Smlouva o úvěru – jak nenaletět?

Uzavření smlouvy probíhá písemně, i přesto, že podle nového zákoníku, je možné úvěry uzavírat i na základě ústní dohody. Samozřejmě, že to není tak spolehlivé, proto neustále banky, jiné instituce, ale i osoby mezi sebou dodržují písemnou podobu. Jak ale nenaletět? Jak si pozorně pročíst smlouvu a zjistit, že je vše v pořádku?

Každá smlouva musí obsahovat několik nezbytných bodů, které charakterizují samotný úvěr.

  • Základní informace o dlužníkovi i věřitelovi, podpisy
  • Celková výše úvěru, informace o úrokách a o úrokové sazbě
  • Doba splácení, počet splátek, jejich výši a také termíny
  • Údaj RPSN – roční procentní sazba nákladů
  • Informace o způsobech placení jednotlivých splátek
  • Podmínky, za jakých je možné odstoupit od smlouvy
  • Ustanovení, které hovoří o možnosti splatit úvěr před naplněním předem stanovené lhůty

Ve smlouvě nesmí chybět spousta údajů, kterým je třeba rozumět a které je třeba důkladně prostudovat. Nenechejte na sebe naléhat, smlouvu si pořádně přečtěte a na veškeré údaje a informace, kterým nerozumíte, anebo si nejste jistí, se zeptejte. Máte právo na důkladné prostudování podmínek a smlouvy, proto se nebojte tento čas využít. Pouze díky tomu nenaletíte a nedostanete se v budoucnu do finančních problémů.

Svým podpisem smlouvu zpečetíte a poté již není takřka cesty zpátky. Zavážete se k několika měsíčnímu, možná k několikátému splácení. Je tedy velice důležité to nepodcenit a vše si skutečně dobře nastudovat. Zkontrolujte přítomnost všech důležitých údajů, včetně těch osobních, a ujistěte se, že je vše tak, jak jste se s věřitelem předem domlouvali.

Nezapomeňte věnovat svou pozornost i pasážím, které jsou psané velmi malým, mnohdy až nečitelným písmem, Právě ty mohou skrývat nějaký zádrhel, který rozhodně nesmíte přehlédnout.

Be Sociable, Share!